Klasyfikacja danych: Wydajność i optymalizacja
Prezentujemy rozszerzony opis trzeciego obszaru wymienionego przez Gartner, którego poprawę zapewnia wdrożenie File Analysis Software. Przypadek ten może być szczególnie interesujący dla analityków danych i architektów systemowych odpowiedzialnych za procesy i systemy przetwarzania danych w organizacji. Co prawda trudno o bardziej ogólny opis przypadku użycia niż „wydajność i optymalizacja”, jednak dołożymy starań, aby to uszczegółowić.
Sam Gartner w swoim File Analysis Software Market Guide rozszerza nieco opis, pisząc o:
- optymalizacji zasobów związanych z zarządzaniem danymi nieustrukturyzowanymi,
- zapewnieniu wydajności operacyjnej użytkownikom przy korzystaniu z danych.
Przeczytaj także:
KLASYFIKACJA INFORMACJI A KLASYFIKACJA DANYCH – BYLIŚMY TU PRZED IT!
I dalej wyszczególnia następujące podpunkty – klasyfikatory danych:
- Zapewniają skuteczny dostęp do treści w oparciu o typ, wykorzystanie itp.
- Pozwalają zlokalizować nieaktualne lub nadmiarowe dane.
- Pomagają optymalizować procesy np. wskazać mocno wykorzystywane dane celem przeniesienia do szybszych technologii lub infrastruktury w chmurze.
Efektywność organizacyjna opiera się na zapewnieniu użytkownikom danych tam, gdzie i w jaki sposób chcą ich używać. Na przykład w rozwiązaniach do współpracy CCP (Cisco Container Platform) lub SaaS, na różnych kontach i urządzeniach oraz dostępności tych danych z dowolnego miejsca.
Zobacz także:
Najczęstsze przypadki użycia związane z wydajnością i optymalizacją
- Zmniejszenie zajmowanej przestrzeni dyskowej i/lub w celu poprawy
Często są one wywoływane przez zdarzenia, takie jak migracja do chmury, aktualizacje udziałów plików lub konsolidacja centrum danych. Takie zdarzenia obejmują skanowanie treści i podejmowanie decyzji o przeniesieniu treści do nowego miejsca docelowego. Albo o usunięciu w celu optymalizacji wydajności i obniżenia kosztów.
Obejmuje to sytuacje takie jak:
- Umożliwienie organizacjom optymalizacji pamięci masowej.
- Znajdowanie i eliminowanie zbędnych i nieaktualnych danych, które mogą prowadzić do trudności biznesowych, takich jak wielokrotne kopie umowy.
- Migracja danych do odpowiednich repozytoriów.
- Umożliwienie bezpiecznego usuwania niepotrzebnych danych.
- Umożliwienie lepszego dostępu do danych nieustrukturyzowanych poprzez pomoc w przenoszeniu danych do bardziej wykorzystywanych repozytoriów, takich jak CCP. Ponadto poprzez interfejsy wyszukiwania podobne do Google z dostępem do indeksów utworzonych podczas skanowania danych.
Jednym zdaniem? Klasyfikator pozwala określić, które dane są niepotrzebnie redundantne, niepotrzebne lub nieodpowiednio przechowywane.
2. Skrócenie czasu procesu.
Wprowadzenie klasyfikatora pozwala właścicielom procesów śledzić dane przepływające w ich ramach i reagować na:
- Niepotrzebne opóźnienia.
- Zbędnych aktorów w przepływie.
- Zbędne dane w procesie.
Wszystko w oparciu o analizę metadanych, przyporządkowanych do plików przetwarzanych w ramach procesu.
3. Skrócenie czasu dostępu do danych – chyba nie musimy tłumaczyć.
Skanowanie nieustrukturyzowanych danych w miejscach, w których się znajdują lokalnie, w chmurze albo w środowisku hybrydowym. Chodzi o ich: identyfikowanie i klasyfikowanie na podstawie treści, wykorzystania, wieku oraz tego, czy są nieużywane, zbędne itp.
Ten punkt omówiliśmy również w artykule o wpływie klasyfikacji na ład korporacyjny i zgodność z regulacjami. Możliwość klasyfikowania na podstawie zawartości, według raportu Gartnera, podnosi efektywność pracy z danymi o ponad 40%. Dzięki automatycznemu wdrożeniu etykiet na danych, ludzie będą popełniać mniej błędów związanych z ich przetwarzaniem. Co całościowo wpłynie na efektywność pracy w organizacji.
Działania te pomagają obniżyć koszty w IT i całej organizacji przy jednoczesnej poprawie efektywności pracowników. Zarządzanie i zgodność danych nieustrukturyzowanych są praktycznie niemożliwe bez jasnego zrozumienia i odwzorowania różnych repozytoriów danych. Jest zapewniane poprzez analizę plików.
Podsumowując, nie możemy mówić o efektywnej pracy z danymi bez ich klasyfikacji. Możliwość oceny wartości dokumentu na pierwszy rzut oka przez spojrzenie na jego etykietę oszczędza kilka sekund w pracy z każdym dokumentem.