Wyzwania dla organizacji w chmurze

Home / Aktualności / Wyzwania dla organizacji w chmurze

Konieczność skalowania w górę zdalnie dostępnej infrastruktury podczas pandemii dała impuls do cyfrowej transformacji firm, w wyniku której wiele z nich przeszło od wczesnych etapów planowania do przyspieszonego wdrażania infrastruktury chmurowych w ciągu ostatniego roku. Natywna infrastruktura chmury to nie tylko modny trend technologiczny – to również niezrównana skalowalność i elastyczność dobierania usług. Niestety, większość firm skupia się na efektywnej organizacji procesu i nadmiernie wierzy w bezpieczeństwo zapewniane przez dostawców usług chmurowych. Nierzadko zapominając przy tym o współdzielonym modelu odpowiedzialności.


Według badań niezależnych agencji analitycznych – ok. 60% firm stwierdziło, że bardziej martwią się o bezpieczeństwo od czasu przejścia na technologie natywnie hostowane w chmurze. Z kolei 56% firm wskazało, że miało doczynienia z incydentem bezpieczeństwa spowodowanym błędną konfiguracją lub niezałataną luką w zabezpieczeniach.


Zamiast korzystać z lokalnych aplikacji i systemów, które są dostępne zdalnie firmy przeniosły się na aplikacje i infrastrukturę natywną w chmurze. Technologie tego typu wykorzystują infrastrukturę opartą na chmurze – taką jak kontenery, mikrousługi i interfejsy API – w celu poprawy skalowalności i elastyczności firm. Są one również uważane za klucz do cyfrowej transformacji.


Według raportu Snyk (firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem), organizacje które w dużym stopniu przyjęły chmurę, napotykały więcej incydentów określonego typu w porównaniu z firmami, które nie przeniosły do chmury tylu procesów biznesowych i rozwojowych.

Firmy te najczęściej doświadczają:
  • Błędnej konfiguracji kont – 50%
  • Niezałatanych podatności – 45%
  • Problemów ze zgodnością podczas audytów – 21%
  • Wycieków danych – 18%


Trendem wzrostowym cieszy się również złośliwe oprogramowanie przesyłane z aplikacji chmurowych – takich jak współdzielone dyski chmurowe (Box, OneDrive itp.). Według raportu firmy Netskope przenoszenie malware za pomocą aplikacji chmurowych Office stanowią prawie 16% wszystkich ataków.


„Wzrost popularności aplikacji chmurowych jako kanału dostarczania złośliwego oprogramowania przez cyberprzestępców jest wynikiem ogólnego wzrostu popularności aplikacji w chmurze – cyberprzestępcy udają się tam, gdzie są ich ofiary”

stwierdza raport Netskope

Co należy podkreślić to to, że kluczem do odpowiedniej ochrony infrastruktury natywnej dla chmury jest automatyzacja zadań bezpieczeństwa. Infrastruktura ta zapewnia wysoki poziom widoczności – jednak jest ona na nic gdy analitycy nie nadążają za masowo generowanymi zdarzeniami i pobieżnie badając alerty. Ponieważ transformacja cyfrowa to chmura – nie dziwi wzrost zainteresowania technologiami klasy SOAR czy XDR – które automatyzują pracę analityków bezpieczeństwa na stosownym poziomie.


Powiązane posty

Nasz serwis używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.