Jak chronić dokumenty w pochmurnej infrastrukturze

Home / Aktualności / Jak chronić dokumenty w pochmurnej infrastrukturze

Już w 2018 roku badania przeprowadzone przez IBM – Institute for Business Value – wykazały, że 85% firm korzystało jednocześnie z kilku dostawców chmury, a 98% planowało wdrożyć ten model do 2021 roku. Przy czym należy pamiętać, że badanie opierało się na rynku US jednak… 2020 znacznie przyspieszył innowacje na całym świecie – a w Polsce może i szybciej niż w innych krajach rozwijających się. Obecnie firmy zarządzają rozproszoną siłą roboczą, placówkami oraz potrzebą tworzenia wartości dla klientów. Osiągnięcie tego bez połączenia aplikacji od wielu dostawców chmury jest bardzo trudne. Tak samo jak zabezpieczenie takiej infrastruktury.


Środowiska multicloud oferują Twojej firmie wiele korzyści, w tym elastyczność łączenia i dopasowywania oprogramowania w celu optymalizacji przepływów pracy. Amazon Web Services, Microsoft Azure czy Google Cloud Platform – pozwalają Ci hostować swoje aplikacje w celu uzyskania wydajności, skalowalności i oszczędności. Jednocześnie możesz zdecydować się na wykorzystywanie aplikacji w modelu SaaS, do zadań takich jak poczta e-mail, CRM, marketing, ERP i zarządzanie produktami.


Niestety – wielu dostawców chmurowych to również wiele aspektów konfiguracji, więcej haseł do różnych kont i co za tym idzie podatności – które trzeba opanować. Typowe wyzwania, przed którymi stoją firmy, obejmują:


  • Ustawienia, opcje i narzędzia bezpieczeństwa są różne dla każdego dostawcy usług w chmurze, co uniemożliwia pełny wgląd w analizę bezpieczeństwa.
  • Dostawcy usług w chmurze mają własne standardy i ograniczenia bezpieczeństwa.
  • Pracownicy IT nie rozumieją wielu środowisk chmurowych i często popełniają błędy w konfiguracjach zabezpieczeń.
  • Szyfrowanie danych i kopie zapasowe nie są scentralizowane.


 Ochrona danych w środowisku wielochmurowym jest dynamiczna i złożona. Nie jest to tak proste, jak przestawienie przełącznika i wyeliminowanie zagrożeń bezpieczeństwa. Musisz ocenić komponenty wewnętrzne i zewnętrzne, zidentyfikować i ocenić różne ryzyka, a następnie wdrożyć środki zapobiegające naruszeniom danych. Ponieważ dostawcy usług w chmurze będą nadal publikować aktualizacje i wprowadzać nowe usługi, ważne jest również regularne audytowanie i dostosowywanie środków bezpieczeństwa. Automatyzacja ma kluczowe znaczenie dla udanego planu bezpieczeństwa obejmującego wiele chmur.


Eliminując błąd ludzki we wdrażaniu i zarządzaniu, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko swojej firmy. Warto pamiętać o następujących kwestiach:


  1. Połącz zasady. Zdefiniuj i egzekwuj ujednoliconą konfigurację zasad bezpieczeństwa, która łączy wszystkich dostawców chmury, z których korzysta Twoja firma. Twórz inteligentne i dynamiczne polityki, które mogą wykrywać ryzyko i stosować predefiniowane reguły w oparciu o różne typy zagrożeń.

  2. Scentralizuj narzędzia. Wdrażaj skonsolidowane narzędzia bezpieczeństwa dla całego środowiska, obejmującego wielu dostawców chmury i lokalne serwery. Centralizuj szyfrowanie danych, przesyłanie i spoczynek, stosując te same zasady tworzenia kopii zapasowych danych u dostawców obsługujących wiele chmur. Skonsoliduj zarządzanie tożsamością i dostępem dla personelu IT oraz wdrażaj mechanizmy kontroli, które mogą monitorować i ostrzegać wszystkich dostawców chmury o naruszeniach bezpieczeństwa.

  3. Automatyzuj procesy. Skonfiguruj w pełni zautomatyzowane audyty bezpieczeństwa, kontrole, poprawki i zarządzanie konfiguracją podczas wdrażania aplikacji u wielu dostawców chmury. Każda faza DevOps i zarządzania produktem powinna być w pełni zintegrowana z automatyzacją.

  4. Wdrażaj z niezależnymi rozwiązaniami opartymi na natywnej chmurze. Korzystaj z elastycznych platform open source, takich jak Kubernetes, do wdrażania zamiast serwerów specyficznych dla chmury. Niezależne rozwiązania pozwalają scentralizować wszystkie konfiguracje zabezpieczeń i zminimalizować zarządzanie licznymi opcjami zabezpieczeń na różnych platformach.

  5. Pracuj z produktami SaaS. Zamiast budować i wdrażać rozwiązania w chmurze, używaj produktów SaaS do konsolidacji polityki bezpieczeństwa, raportowania, wdrażania i innych funkcji. Wszechstronność tych produktów może pomóc wyeliminować ograniczenia dostawców usług w chmurze, poprawić zrozumienie personelu IT oraz efektywnie zarządzać prywatnością i tworzeniem kopii zapasowych danych.


Praca w środowisku multicloud oferuje Twojej firmie nowe możliwości rozwoju, elastyczności i innowacji, ale także naraża Cię na nowe i nieoczekiwane zagrożenia bezpieczeństwa. Zachowaj czujność i wprowadź dynamiczne, scentralizowane i zautomatyzowane zasady oraz procesy, aby chronić swoje dane. Pamiętaj – odpowiedzialność za dostęp do Twojej chmury spoczywa tylko na Tobie, Twojej organizacji i Twoich użytkownikach.


Powiązane artykuły

Nasz serwis używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.